Kalategude TOP 2023 | Ametkondade ühine ponnistus Vasalemma Vanaveski paisuvare lammutamine

Foto: Arno Mikkor
"Vasalemma jõe kalad pääsesid vabalt liikuma!

Vasalemma jõel kalade rännet takistanud Vanaveski paisu eemaldamine sai eile lõpp-punkti. Viimase lihvi andmiseks istutasid projekti eesvedaja RMK kutsel kõik osalised ja koostööpartnerid kaldale noored puud ning soovisid kaladele head kudemisõnne vabastatud jões. Lääne-Harju vallavalitsust esindasid volikogu esimees Külli Tammur ja kommunikatsioonijuht Kadri Kauksi.

Vasalemma jõgi on koduks rohkem kui 20 kalaliigile, nende seas hingile, võldasele, jõesilmule ja muidugi lõhele. Üks põhjus, miks RMK on võtnud Vasalemma jõe avamise südameasjaks peitubki selles, et siin elab veel Eesti loodusliku genofondiga lõhe. Selliseid veekogusid on lisaks Vasalemmale veel vaid kaks – Kunda ja Keila jõgi.

Kolm aastat tagasi alustas Riigimetsa Majandamise Keskus vooluveekogude tervendamise projektiga, mille eesmärk oli kõrvaldada Eesti jõgedelt siirdekalade rändetõkkeid.
Heameelt paisu eemaldamise üle väljendasid ka vabatahtlikud kalakaitsjad, kelle sõnul saab nüüd merest kudema liikuv lõhe hajuda pikemale jõelõigule ega ole enam nii kergesti kättesaadav saak röövpüüdjale. Kohalikud matkajad rõõmustasid aga selle üle, et voolurahustuskivide asetamisel jõkke arvestati nende sooviga jätta ühte kohta laiem vahe, kust edaspidi saaks läbi sõita kanuu ja süstaga

Vanaveski tööde käigus lammutati pais, taastati jõesäng ning tehti kaldakindlustus- ning haljastustööd. Maaomanike soovil jäid kummalegi poole kallast alles endisaegset olukorda meenutama paisu otsad ja kunagine kalatrepp. Projekteerimistööde autor oli büroo “Maa ja Vesi”, ehitustööd tegi Nordpont OÜ. Vooluveekogude taastamist toetab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond.
Suur aitäh kõigile, kes meie vallale nii olulise jõe kalastiku eest seisid!

RMK Keskkonnaamet Vabatahtlik Kalakaitse PB Maa Ja Vesi Nordpoint OÜ jt!" - vaata lähemalt Lääne-Harju valla Facebookist klikkides SIIA


Eelmine
Kalategude TOP 2023: MTÜ Kehra Kandi Kalavarud kohamaimude asustamine
Järgmine
Kalategude TOP 2023: Väikese Väina Selts ja Keskkonnainvesteeringute Keskus tammiavade projekteerimine

Lisa kommentaar

Email again: